Aktualności

21 października 2019

Rekordowe 101 km na 101. w rocznicę Odzyskania Niepodległości w Zakopanem

W ramach akcji Pomoc To Moc: Zdrowa i Bezpieczna Rodzina, Fundacja Integracji Przez Sport Handicap Zakopane i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zakopane zorganizowali Bieg Sztafetowy 101 km na 101 lat Niepodległości. Wydarzenie odbyło się 19.10.2019 roku w Zakopanem, na stadionie lekkoatletycznym COS.

Po zeszłorocznym sukcesie Biegu Sztafet 100 na 100, w tym roku zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem biegaczy sportowych i amatorów. W imprezie wzięło udział ponad 600 biegaczy oraz kibiców. Rywalizacja w zawodach przebiegała w dwóch formułach: sportowej i integracyjnej. Do pierwszego okrążenia integracyjnego stanęło ponad 200 biegaczy, w wieku od 2 do 85 lat. Po nim nastąpiła sztafeta sportowa oraz otwarta „sztafeta z flagą”.

W rywalizacji sportowej stanęło 11 dziesięcioosobowych sztafet. Ich zadaniem było pokonanie 100 km tj. 250 okrążeń na stadionie, w ciągu 8 godzin. Walka była bardzo zacięta, tempo szybkie, a dynamika pierwszych 5 godzin imponująca. Zwycięski zespól – MOK Mszana Dolna zakończył rywalizację z czasem 4 godziny 51 minut 47 sekund, ustanawiając tym samym rekord imprezy. Ten sam zespół podjął udaną próbę pobicia rekordu świata w maratonie mężczyzn (42, 195 km, czas 2:01:39), uzyskując wynik poniżej 2 godzin. Drugie miejsce zajęła II Drużyna Ottokara Brzozy-Brzeziny, która również „złamała” barierę 5 godzin. Na trzecim miejscu uplasował się Klub Sportowy Murzasichle (5:32:50). Ogromnym hartem ducha wykazała się kobieca drużyna Dziewczyny na 101,  której zawodniczki z sukcesem, do ostatnich sekund walczyły wbrew narastającemu zmęczeniu i mocnym podmuchom wiatru halnego. W biegu sztafet udział wzięła również drużyna Fundacja Handicap Zakopane, złożona z przyjaciół Fundacji i uczestników treningów integracyjnych realizowanych w ramach projektu „Sportowa Moc w Rodzinie”, którego finałem był Bieg Sztafet 101 na 101. Formuła integracyjna polegała na udziale w Sztafecie z Flagą, otwartej dla wszystkich chętnych. Na kolejnych zmianach należało biegiem, marszem lub z asystą pokonać dystans 400 m, by w ten sposób uczcić niepodległość i wesprzeć podopiecznych Fundacji Handicap Zakopane. Sztafeta z flagą pokonała łączny dystans ponad 500 km. Wśród uczestników znalazły się zarówno dzieci, jak i seniorzy, a także sportowcy trenujący z Fundacją Handicap Zakopane. Nie zabrakło górali w regionalnych strojach z flagami Polski, amatorów marszu z kijkami oraz rodziców z niemowlakami na rękach lub w wózeczkach. Niektórzy uczestnicy wykazali się ogromną determinacją i wyśmienitą kondycją, pokonując nawet kilkadziesiąt okrążeń. Jednym z rekordzistów został 7-letni Staś, który przebiegł ich aż 46. Każdy uczestnik, który przebiegł swoim tempem co najmniej 2 400 m został nagrodzony pamiątkowym medalem.

To był wspaniały dzień sportowej integracji w patriotycznym duchu!
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Partnerami zawodów byli: COS-OPO Zakopane, Urząd Miejski Zakopane, Powiat Tatrzański, Polskie Tatry SA, Społem Zakopane i MaratonyPolskie.pl.