Aktualności

05 grudnia 2019

„Mali olimpijczycy” – I Międzynarodowa i II Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych w Wieruszowie

W ramach akcji Pomoc To Moc Ochotnicza Straż Pożarna w Wieruszowie zorganizowała Olimpiady Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. Za tę inicjatywę otrzymała strażackiego Oscara w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych. W tegorocznych zawodach dla najmłodszych strażaków udział wzięły także zagraniczne drużyny. Młodzi adepci pożarnictwa zmierzyli się z takim konkurencjami jak: musztra, sztafeta pożarnicza, ćwiczenia bojowe z motopompą i sikawką.

Wielkie otwarcie

Wydarzenie rozpoczęło się w niedziele 23 czerwca przy ulicy Kępińskiej w Wieruszowie. Wcześniej, drużyny z asystą Orkiestry Dętej OSP Wieruszów przemaszerowały uroczyście ulicami wieruszowskiego Podzamcza. Patronat nad olimpiadą objęli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rzecznik Praw Dziecka i prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Przed rozpoczęciem rozgrywek, zawodników do boju rozgrzała dziecięca grupa taneczna „Madar” działająca przy Wieruszowskim Domu Kultury. Jednym z popisowych numerów zespołu jest taniec dzieci przebranych za koziołki, którym nawiązują do herbu Wieruszowa. Koziołek był też maskotką olimpiady.

Olimpijscy bohaterowie

Na linii startu stanęło 40 dziesięcioosobowych drużyn dziecięcych. Z województwa dolnośląskiego przyjechały 3 drużyny, kujawsko-pomorskiego - 1, łódzkiego - 8, mazowieckiego - 2, wielkopolskiego - 6, opolskiego -6, lubuskiego - 2, podkarpackiego - 5, świętokrzyskiego - 1, małopolskiego - 2, śląskiego - 2. Zawodnicy mieli od 4 do 10 lat. Każda z drużyn mogła wystawić swój namiot i w ten sposób zorganizować kącik do odpoczynku dla zawodników, a także zaprezentować swoją OSP.

Mali strażacy rywalizowali w konkurencjach: musztra, sztafeta pożarnicza, ćwiczenie bojowe z motopompą i z sikawką. Zdarzały się potknięcia, ale sędziowie nie byli surowi i dopuszczali niewielką pomoc zawodnikom. W końcu chodziło o dobrą zabawę, współpracę i zaszczepienie w maluchach strażackiego ducha.

Mnóstwo atrakcji

Organizatorzy zapewnili uczestnikom moc atrakcji. Wśród nich m.in.: tor FCC przygotowany przez OSP Opole – Żerkowice, strażackie miasto edukacyjne, zabytkowy wóz pożarniczy magirus z OSP Kępno, nowoczesny poduszkowiec, ścianki wspinaczkowe i wiele innych.
Dzieci mogły odbyć przejażdżkę strażackimi meleksami udostępnionymi przez OSP Gdów i OSP Łęki Dolne, a także quadem strażaków ze Szklarskiej Poręby. Dużym zainteresowaniem małych druhów cieszyło się stoisko VR, na którym mogli przeżyć przygodę w wirtualnej rzeczywistości i nauczyć się pierwszej pomocy.

Parada miniaut pożarniczych

Na terenie boiska dzieci jeździły swoimi samochodzikami pożarniczymi. Szczególnie imponujący park maszynowy mieli mali strażacy z czeskich Klimkovic – samochód strażacki, czołg gaśniczy tryskający z lufy strumieniem wody, wóz operacyjny w wersji cabrio i motocykl policyjny. Czesi przygotowali specjalne pokazy akcji ratowniczej w wodzie, gaszenie pożaru lasu po uprzednim ewakuowaniu zagrożonych zwierząt, usuwania gniazda owadów błonkoskrzydłych i pokaz ratownictwa drogowego. Drużyna gospodarzy DDP OSP Wieruszów pochwaliła się swoją bogatą strażacką flotą: czterema samochodami pożarniczymi, minimotocyklem i repliką starej sikawki.

Dziecięca Drużyna Pożarnicza OSP Wieruszów przygotowała także rewię mody strażackiej. Na scenie wystąpiły dzieci ubrane we wszystkie rodzaje mundurów i ubrań strażaków. Centrum Ratownictwa z Wrocławia przygotowało namiot, gdzie dzieci ubrane w fartuchy zabiegowe i maseczki mogły poczuć się jak ratownicy - zaopatrzyć ranę czy zrobić zastrzyk. Pacjentami były misie maskotki. Olimpiadę odwiedził też „najszybszy strażak świata”, złoty medalista i mistrz olimpijski z Soczi - Zbigniew Bródka, na co dzień funkcjonariusz PSP w Łowiczu. Jednym z punktów programu był pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonany przez wszystkich uczestników. Zadanie pt. „Z Małymi Strażakami jesteś bezpieczny” zostało zorganizowane w ramach akcji prewencyjnej PZU Pomoc To Moc.