Zdrowa przyszłość w moich rękach

Fundacja Siła Sprawcza

Miejscowość

Świdnica

Status

W realizacji

Numer wniosku

6641/2019

Data publikacji

25.11.2019

Termin głosowania

25.11.2020

Oddanych głosów

2240

Fundacja Siła Sprawcza pragnie zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych mieszkańców Świdnicy. W tym celu chce zrealizować zadanie prewencyjne aktywizujące dzieci w wieku przedszkolnym. W jego ramach zorganizowane zostaną warsztaty o żywieniu i zajęcia sportowe w dwóch przedszkolach powiatu świdnickiego. Projekt będzie realizowany od lutego do czerwca 2020 roku, dla 320 uczestników (150 dzieci, 150 rodzin, 20 przedstawicieli kadry pedagogicznej).

Kwota wniosku:35 932 zł
Zagłosuj

Działania będą łączyły wiedzę o żywieniu, aktywności fizycznej i bezpieczeństwie. Interdyscyplinarny charakter warsztatów pozwoli dzieciom zapamiętać je na dłużej oraz w pełni wykorzystać ich możliwość koncentracji. Wnioskodawca chce, aby dzieci pełniły rolę edukatorów swoich rodzin oraz przekazały im wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

Warsztaty żywieniowe:

1. Warsztaty robienia domowego chleba – pokazanie uczestnikom, że mogą mieć większy wpływ na to co jedzą dzięki samodzielnemu tworzeniu potraw. Przeprowadzona zostanie pogadanka o chlebie, jego wartościach odżywczych i składzie oraz zagrożeniach związanych ze spożywanie dużej ilości węglowodanów.

2. Ogródki przedszkolaka – przygotowanie przez uczestników własnego ogródka, który będą pielęgnowali w domu. Celem warsztatu będzie nauczenie dzieci wysiewu, pielęgnacji warzyw i owoców oraz spożywania zdrowych produktów, wolnych od pestycydów.

3. Przechowywanie żywności w lodówce – uczestnicy nauczą się zasad przechowywania żywności w lodówce – jak dbać o to by się nie psuła i nie marnowała. Dzieci dostaną produkty i same zdecydują, gdzie powinny one leżeć. Na koniec zajęć otrzymają broszurę informacyjną dla rodziców oraz zadanie przeprowadzenia podobnego ćwiczenia w domu.

4. Stacja Koktajlowo – uczestnicy dostaną obrazkowe przepisy na świeży, warzywny lub owocowy koktajl. Poznają witaminy i jak wpływają one na organizm. Pod koniec zajęć dzieci dostaną broszury dla rodziców z przepisami na zdrowe soki, które będą mogli wspólnie przygotować.

5. Piramida zdrowia -  uczestnicy  poznają  piramidę zdrowia i będą mieli za zadanie stworzyć ją z zakupionych na warsztaty materiałów. Zadaniem dzieci będzie odpowiednie pogrupowanie produktów oraz określenie ich wagi w diecie. Pod koniec ćwiczeń dzieci dostaną ulotkę w formie obrazka do powieszenia na lodówce.

6. Słodkie zdrowie – uczestnicy dowiedzą się jak samodzielnie zrobić zdrowe słodycze z m.in.: suszonych owoców, produktów jaglanych, mleka oraz zdrowych zamienników cukru. Przygotują zdrowe lizaki, kulki mocy na odporność oraz zdrową nutellę.

7. Bazarek – uczestnicy stworzą scenkę – bazarek ze zdrowymi i niezdrowymi produktami. Dzieci dokonają wyboru z czego przygotują posiłek. Druga część zadania będzie polegała na przyrządzeniu jedzenia w domu i podzielenia się wrażeniami z gotowania na kolejnych zajęciach.

8. Bajka o zdrowych bakteriach, czyli poznajemy kiszonki – uczestnicy dowiedzą się o istnieniu dobrych bakterii, które znajdują się w jelitach każdego człowieka oraz ich dobroczynnym wpływie na zdrowie.

9. Warsztaty o złym cukrze – uczestnicy dowiedzą się jak spożywanie dużej ilości cukru negatywnie wpływa na zdrowie. Prowadzący zapozna dzieci z informacjami na temat zdrowych zamienników cukru oraz sposobach na dosładzanie potraw bez jego używania. Podczas zajęć przedszkolaki zobaczą, ile cukru znajduje się w produktach najczęściej przez nich spożywanych.

10. Teatrzyk owocowo - warzywny – zwieńczenie serii warsztatów żywieniowych w postaci teatrzyku pacynkowego. Dzieci stworzą wierszyki o warzywach i owocach oraz podzielą się wiedzą zdobytą na zajęciach.

Zajęcia sportowe:

1. Zdrowy i prosty kręgosłup – uczestnicy nauczą się jak poprawnie przyjmować obciążenia na kręgosłup, poprawnie nosić plecak oraz prawidłowo siedzieć w ławce. Przeprowadzone zostaną ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe.

2. Otyłości mówimy „nie” – ćwiczenia dynamiczne o podwyższonej intensywności, nastawione na przyspieszenie tętna – jeden ze sposobów walki z dodatkowymi kilogramami.

3. Czucie ciała w przestrzeni – ćwiczenia, których celem będzie zwiększenie świadomości dzieci na temat położenia ich ciała w przestrzeni - propriocepcja. Jest to bardzo ważna funkcja naszego organizmu, dzięki której możemy ustrzec się przed upadkiem oraz urazem.

4. Równowaga – zajęcia będą stanowiły kontynuację wcześniejszych warsztatów z czucia ciała w przestrzeni. Temat zostanie poszerzony o bardziej zaawansowane ćwiczenia z zamkniętymi oczami, na jednej nodze itp.

5. Ćwiczenia oddechowe – nauka prawidłowego oddechu, zwiększenie pojemności płuc oraz zwrócenie uwagi na ważność oddechu w życiu codziennym.

6. Wyścigi rzędów – wyzwolenie w dzieciach zdrowej rywalizacji, współpracy w grupie oraz ukształtowanie odpowiedzialności za słabszych.

7. Chwytność, dokładność, wyspecjalizowane ruchy – nauka wielozadaniowych ruchów, wymagających koncentracji i dokładności.

8. Spontaniczność ruchowa – zajęcia taneczne, które wyzwolą pozytywną energię i poprawią kondycją ruchową.

9. Ćwiczenia korekcyjne – celem zajęć będzie wczesne zdiagnozowanie restrykcji w ciele tj. skrzywienie kręgosłupa, przykurcze i zapobieżenie im poprzez odpowiednie ćwiczenia.

10. Zdrowe stopy – ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp oraz poprawiające mobilność.

Warsztaty z zasad używania telefonu alarmowego 112 - zajęcia zostaną przeprowadzone jednorazowo w każdej z grup przedszkolnych objętych zadaniem. Łącznie w ramach projektu odbędzie się 8 warsztatów. Prowadzący w przystępny sposób nauczy dzieci czym jest numer alarmowy 112, w jakich przypadkach go używać oraz jakie informacje podawać dyspozytorowi. Uczestnicy dowiedzą się również o niewłaściwym sposobie używania tego numeru i konsekwencjach z tym związanych.
 

Cele projektu:
- wpływ na zmniejszenie ilości zachorowań na choroby dietozależne i te związane z brakiem aktywności fizycznej,
- edukacja żywieniowa i zdrowotna dzieci w wieku przedszkolnym,
- aktywizacja ruchowa przedszkolaków,
- promocja zdrowego trybu życia wśród dzieci i ich rodzin,
- edukacja rodziców i opiekunów przedszkolnych z zakresu zdrowej, zrównoważonej diety i konieczności podejmowania aktywności fizycznej wspólnie z dziećmi,
- zdobycie przez dzieci umiejętności korzystania z numeru alarmowego 112.

Pozostałe informacje

Kwota wnioskowana35 932 zł