Razem możemy więcej - plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością

Fundacja Możesz Więcej

93 062

Status: W realizacji

Fundacja Możesz Więcej planuje w gminie Morawica wybudowanie bezpiecznego placu zabaw dla dzieci z
niepełnosprawnością, tak aby mogły z niego korzystać w bezpieczny sposób.

Morawickie place zabaw zawierają wiele urządzeń, jednak żaden z nich nie jest dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością, tak aby mogły one w bezpieczny sposób z nich korzystać. Dzieci na wózkach są wykluczone z bezpiecznej zabawy na standardowych placach. Czasem niemożliwe jest posadzić dziecko na huśtawce, karuzeli, czy innych elementach placów zabaw. Jest to dla tych dzieci często niewygodne i dodatkowo niebezpieczne. Dlatego pomysł Fundacji Możesz Więcej to integracyjny plac zabaw.

Integracyjny plac zabaw zawierał będzie: zestaw integracyjny, karuzelę integracyjną, huśtawkę wagową integracyjną, piaskownicę integracyjną, huśtawkę integracyjną, które zlokalizowane będą na bezpiecznym ogrodzonym terenie, gdzie niebawem stojący tam budynek będzie zaadaptowany na integracyjną świetlicę środowiskową.

Fundacja chce spełnić marzenia dzieci z niepełnosprawnościami, te teoretycznie najmniejsze dotyczące zabawy, chce dać im radość i szczęście chwil spędzonych z rówieśnikami na ich wymarzonym placu zabaw. Ale najważniejszą cechą wymarzonego placu jest możliwość wspólnej zabawy z dzieci zdrowymi. Kiedy dzieci z różnymi dysfunkcjami obserwują zabawy zdrowych rówieśników, starają się im dorównać. Nie chcą być gorsze. Z każdym kolejnym, nawet małym, osiągnięciem ruchowym dzieci nabierają pewności siebie.Są znacznie bardziej zmotywowane do podejmowania kolejnych prób. Tym samym łatwej pokonują bariery i walczą ze swoimi niedoskonałościami. Z kolei zdrowe dzieci, obserwując zmagania swoich kolegów, uczą się tolerancji i otwarcia na drugiego człowieka. Stanowią wsparcie dla osób z dysfunkcjami i w razie potrzeby im pomagają. Dlatego w projekcie są urządzenia do wspólnej zabawy. Pomysł ma duże poparcie wśród mieszkańców i organizacji pozarządowych z terenu Gminy Morawica.

 

Podobne inicjatywy

fot. GSP RP

Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na morzu

Katowice

Status: Zrealizowane

65 000 zł
530